partnerem sekcji jest

partnerem sekcji jest

Giełda kryptowalutowa bez tajemnic

Giełda kryptowalutowa to platforma, na której można handlować różnymi rodzajami kryptowalut, takimi jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin. Oferuje możliwość kupna, sprzedaży oraz wymiany.

Aby zainwestować w te wirtualne środki płatnicze, należy najpierw założyć konto na giełdzie kryptowalut, zdeponować środki (np. poprzez przelew bankowy lub inną akceptowaną przez giełdę metodę płatności), a następnie można rozpocząć handel wybranymi kryptowalutami. Kapitał, jakim trzeba dysponować, zależy od własnych preferencji inwestycyjnych oraz od tego, ile chce się zainwestować. Ważne, aby zawsze pamiętać o ryzyku związanym z inwestycjami w kryptowaluty. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej przyda się też odpowiednia wiedza na temat rynku kryptowalut.

Giełda w sześciu krokach

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty, należy przejść kilka kroków początkującego kryptoinwestora.

1

Wybór giełdy kryptowalutowej

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej giełdy kryptowalutowej – to podstawowy rynek inwestycyjny. Przed jej wyborem warto sprawdzić opłaty transakcyjne, dostępne na giełdzie kryptowaluty, zasady bezpieczeństwa platformy oraz opinie innych jej użytkowników.

Jak wskazują specjaliści z Binance, minusem niektórych giełd są opłaty w postaci prowizji maker oraz taker. Sama giełda Binance jest świetnym miejscem startu dla początkujących inwestorów, ponieważ oferuje możliwość wygodnego zakupu kryptowalut za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej/debetowej, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo transakcji.

2

Rejestracja i weryfikacja konta

Po wyborze giełdy należy założyć konto inwestycyjne. Proces rejestracji i weryfikacji może się różnić w zależności od giełdy, ale zazwyczaj będzie wymagał podania podstawowych danych osobowych oraz przesłania dokumentów potwierdzających tożsamość.

3

Depozyt środków

Aby rozpocząć inwestowanie, trzeba zasilić konto na giełdzie środkami. Można to zrobić za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej czy też innej dostępnej na danej platformie metody płatności. Na Binance można wpłacać złotówki – już od 10 PLN.

4

Wybór kryptowaluty do zakupu

Po zdeponowaniu środków na koncie można wybrać kryptowalutę, w którą chce się zainwestować. Na listingach giełdy inwestor widzi dostępne pary handlowe, czyli zwykle kryptowaluty porównywane z dolarem amerykańskim oraz aktualne ceny kryptowalut. Giełda Binance umożliwia zakupy jednorazowe lub automatyczne w formie Recurring Buy (zakupy cykliczne), w której kupuje się kryptowaluty cyklicznie lub w ramach Auto-Inwestycji. Ta ostatnia opcja pozwala wykorzystywać środki już zgromadzone na koncie Binance, np. PLN/USDT, aby w wybranych, równych odstępach czasu kupować dla inwestora wybraną kryptowalutę, np. BTC lub ETH, a następnie inwestować kupione kryptowaluty w produkt zarobkowy Simple Earn, który pozwala na zarobek podobnie jak lokaty bankowe, choć w zdecydowanie korzystniejszy sposób.

5

Zakup

Po wyborze kryptowaluty można złożyć zlecenie zakupu. To inwestor określa kwotę lub ilość kryptowaluty, którą chce zakupić, i to on potwierdza transakcję.

Kryptowalutowy inwestor potrzebuje jeszcze jednej rzeczy – portfela inwestycyjnego. Te dzielą się na dwa rodzaje: gorący (hot wallet) i zimny (cold wallet). Oba to aplikacje. Portfel gorący ma cały czas dostęp do internetu, ale przez to narażony jest na ataki hakerskie. Portfel zimny może mieć postać pendrive’a (koszt jego zakupu to kilkaset złotych). Na rynku najpopularniejsze są portfele Trezor i Ledger. Ciekawym rozwiązaniem zimnego portfela jest tzw. portfel „papierowy”, który jest bardzo bezpieczny. Jego użycie polega na wygenerowaniu klucza prywatnego oraz publicznego za pomocą specjalnej aplikacji, a następnie zapisanie tych danych na kartce papieru. Sposób archaiczny, ale przy zachowaniu ostrożności – działa.

6

Monitorowanie inwestycji

Po zakupie kryptowaluty warto regularnie monitorować jej wartość oraz sytuację na rynku, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Ile trzeba mieć?

Ilość pieniędzy, którą trzeba mieć na zakup kryptowalut, zależy od kilku czynników, takich jak cena danej kryptowaluty w momencie zakupu, ilość, którą chce się nabyć, oraz prowizje pobierane przez giełdę kryptowalutową za transakcje. Istotna jest też łatwość dokonywania zakupów. Na przykład na Binance można to zrobić za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Wystarczy dodać do swojego konta dane karty. Można też nabyć kryptowaluty za pomocą przelewu bankowego.

Każdy może zainwestować nawet niewielką kwotę – na niektórych giełdach można kupić kryptowaluty już za kilka dolarów – lub ich równowartość. Wielkość inwestowanego kapitału zależy od własnych preferencji inwestycyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego nie powinno się inwestować pieniędzy, których utrata mogłaby przynieść nieakceptowalny uszczerbek w budżecie.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Przed przystąpieniem do inwestowania w kryptowaluty warto dobrze przemyśleć plan inwestycyjny, ustalić budżet oraz zaznajomić się z rynkiem kryptowalut. Istotny jest też wybór giełdy pod kątem zapewnianego przez nią poziomu bezpieczeństwa.

Podstawowa zasada brzmi: „Twoje krypto jest tak bezpieczne jak metoda, której używasz do jego przechowywania”. Hakerski atak na konkretną kryptowalutę jest trudny i wymaga nakładów przewyższających spodziewane korzyści. Dlatego cyberprzestępcy wolą wykorzystywać słabe punkty w zabezpieczeniach krypto giełd, żeby skraść środki lub dane użytkowników.

Najlepsze krypto giełdy na świecie posiadają najnowsze standardy bezpieczeństwa zarówno dla połączenia z siecią, jak i kryptowalut. Ich pracownicy są stale szkoleni w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania naruszeniom lub włamaniom. Przechodzą one regularne testy penetracyjne, a także edukują użytkowników w zakresie cyberhigieny — czy to bezpiecznego korzystania z internetu, czy też odpowiednich sposobów uzyskiwania dostępu do tokenów krypto, blockchainów i projektów.

Bezpieczna giełda to taka, która jak Binance posiada wyspecjalizowany i regularnie szkolony zespół security. Jego praca nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania ataków. Dobry zespół publikuje na bieżąco swoje badania i raporty, które pomagają zrozumieć zagrożenia i sposoby ich unikania. Współpracuje też z innymi podobnymi projektami w celu redukcji potencjalnych zagrożeń.

Jak podkreślają specjaliści z Binance, idealna giełda jest przejrzysta dla użytkowników ze wszystkich stron. Ma jasne i zrozumiałe warunki użytkowania, harmonogram opłat, przejrzyste operacje i kompleksową mapę rozwoju. Giełda powinna działać w sposób ułatwiający użytkownikom i interesariuszom obserwowanie jej działalności lub przeglądanie sposobu przechowywania i ochrony środków.

Najważniejsze różnice między pieniędzmi tradycyjnymi a walutą cyfrową

tradycyjne
pieniądze
kryptowaluty
kontrola
Kontrolowana przez rządy i banki centralne
niekontrolowana, należy wyłącznie do użytkowników
EMISJA
tworzone przez władze (nie zawsze przez rządy)
tworzone przez oprogramowanie przy udziale użytkowników
MATERIAŁ
zadrukowany papier, wzbogacony o elementy antyfałszerskie i metal, czasem kruszce
fragmenty kodu
CZAS TRANSAKCJI
zależny od operacji bankowych, zwykle długi
w czasie rzeczywistym
bezpieczeństwo
narażone na ataki online, zwykle blokujące dostęp do środków
dzięki stałemu monitoringowi i systemowi blockchain praktycznie nie do przejęcia i nie do zablokowania
Podziel się:
Ustawienia prywatności