Czy prawa rynku walut fizycznych da się przyłożyć na rynek wirtualnych pieniędzy? Otóż tak. Kryptowaluty podlegają prawom podaży i popytu, bywają obiektem spekulacji, na ich rynek wpływają regulacje prawne czy sytuacja gospodarcza.
Podaż, popyt, spekulacja
Ceny kryptowalut są silniej niż w przypadku tradycyjnych pieniędzy uzależnione od podaży i popytu. Gdy popyt na określoną kryptowalutę rośnie, jej cena wzrasta. Analogicznie, gdy popyt spada lub rośnie podaż, cena może spaść.
Twórcy kryptowalut pomyśleli jednak o pewnym zabezpieczeniu rynku przed nadmierną podażą. Wiele kryptowalut ma z góry określoną podaż maksymalną. W przypadku popularnego Bitcoina na rynku jest go „zaledwie” 21 mln. Takie ograniczenie podaży może wpływać na wartość kryptowaluty, szczególnie jeśli popyt na nią jest wysoki.
Rynek kryptowalut jest znany z wysokiej zmienności cen. Często inwestorzy spekulują na wzrostach i spadkach ich wartości, co może prowadzić do gwałtownych ruchów cenowych. Do podobnych zmian w popycie i podaży, a co za tym idzie, również w cenie kryptowalut, mogą prowadzić odpowiednio sugestywne opinie medialne, komentarze influencerów, a także nastroje rynkowe. Tu negatywny wpływ będą miały też informacje o włamaniach na giełdy kryptowalutowe, kradzieżach funduszy czy innych incydentach związanych z bezpieczeństwem. Podobnie spadkowi zaufania do elektronicznych pieniędzy będzie sprzyjać ujawnienie skandali związanych z oszustwami lub manipulacjami rynkowymi.
Jest jeszcze FOMO (Fear of Missing Out), czyli strach przed przegapieniem potencjalnych zysków, charakterystyczny dla niedoświadczonych inwestorów. To on skłania ich do wręcz kompulsywnego kupowania kryptowalut, co przy dużej skali zjawiska będzie podnosiło ich ceny.
Prawo, polityka, technologia
Rynek kryptowlut jest też czuły na zmiany w prawie, czasem wynikające z polityki. Nowe przepisy prawne lub zmiany w istniejących regulacjach mogą znacząco wpłynąć na rynek. Pozytywne regulacje mogą zwiększyć zaufanie inwestorów i prowadzić do wzrostu popytu, co oznacza też wzrost cen. Negatywne dla rynku regulacje mogą spowodować spadki.
Również wprowadzenie zakazów handlu kryptowalutami lub ICO w poszczególnych krajach może obniżyć popyt na kryptowaluty i wpłynąć na ich ceny. Tu jednak z pomocą przychodzi technologia. Co prawda zakazy, inspirowane zwykle polityką, można wprowadzić w kraju, trudno jednak wprowadzić je w internecie, gdzie dokonuje się transakcji kryptowalutowych. Choć dla wielu potencjalnych inwestorów może to stanowić przeszkodę, a nawet pewne ryzyko, wizja potencjalnego zysku (lub choćby chęć zabezpieczenia swoich środków w formie kryptowaluty) często przeważy, co spowoduje wytworzenie cyfrowego „czarnego rynku” – z jego typowymi zagrożeniami.
Gdy mowa o technologii, na wartość kryptowalut będzie też wpływał jej rozwój. Szczególnie tam, gdzie pojawią się nowe funkcje lub poprawi się efektywność i bezpieczeństwo transakcji. Na dynamikę rynku wpływ może też mieć wprowadzenie nowych kryptowalut lub projektów opartych na istniejących blockchainach.
Pieniądz pozostaje pieniądzem
Globalne warunki ekonomiczne – inflacja, kryzysy finansowe czy zmiany w polityce monetarnej – mogą wpływać na rynek kryptowalut tak samo jak na waluty tradycyjne. Na przykład w czasie niepewności gospodarczej inwestorzy, zamiast inwestować w złote monety, mogą szukać alternatywnych aktywów, takich jak kryptowaluty.
Co więcej, w niektórych okresach kryptowaluty mogą wykazywać korelację z tradycyjnymi rynkami finansowymi, co oznacza, że zmiany na giełdach akcji mogą wpływać na ceny kryptowalut. Podobnie wejście na rynek dużych instytucji finansowych, takich jak fundusze inwestycyjne, banki czy korporacje, może znacząco podnieść ich ceny.
Tego z dolarem nie zrobisz
Rynek kryptowalut ma też własne mechanizmy, które trudno porównać z tradycyjnym rynkiem walutowym. Pierwszy to halving, stosowany czasem w przypadku kryptowalut opartych na mechanizmie proof-of-work, takich jak Bitcoin. Jak wiadomo, kryptowaluty pozyskują „kopacze”, którzy zaprzęgli wydajne komputery do rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych. Ich celem jest „wydobywanie” nowych bloków, które powiększą blockchainy. Halving to nic innego jak zmniejszanie o połowę nagrody za wydobycie bloku. Stosuje się go, by ograniczać podaż wirtualnych monet na rynku. W przypadku Bitcoina halving odbywa się co 4 lata i będzie powtarzał się aż do osiągnięcia całkowitej podaży 21 mln.
Podobnie podaż ogranicza burning – czyli spalanie. To ograniczenie liczby jednostek kryptowaluty dostępnych na rynku. Podaż maleje – rośnie cena.
6 kroków do świadomego inwestowania
Nauka inwestowania w kryptowaluty wymaga zrozumienia zarówno ich rynku, jak i podstawowych zasad inwestowania. Można ją podzielić na 6 kroków:
1
Zrozumienie podstaw kryptowalut
Choć można spróbować pozyskać wiedzę o kryptowalutach wyłącznie z publikacji internetowych, warto też przeczytać „Standard Bitcoina” Saifedeana Ammousa. Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, pożyteczną wiedzę na temat podstaw rynku kryptowalutowego zawierają również materiały Binance Academy. Ta sama akademia oferuje także kursy online na temat inwestowania w kryptowaluty.
Kursy są też dostępne na platformach takich jak Coursera, Udemy, edX czy Khan Academy. Przykłady anglojęzycznych kursów to “Bitcoin and Cryptocurrency Technologies” na Coursera (prowadzony przez Princeton University) oraz “Introduction to Digital Currencies” na University of Nicosia.
Wiedzę o kryptowalutach można pozyskiwać również ze stron internetowych czy blogów. Ciekawe są portale CoinMarketCap i CoinGecko przeznaczone do monitorowania cen kryptowalut, ich kapitalizacji rynkowej i innych danych rynkowych. Wiele zasobów edukacyjnych zawiera też oficjalna strona projektu Bitcoin.
Aktualne informacje i analizy rynku kryptowalut oferują również blogi takie jak „CoinDesk”, „CryptoSlate” czy „Bitcoin Magazine”.
2
Nauka zasad inwestowania
Tu znów sięgamy po książki. Na początek „Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama, potem „Spacer po Wall Street. Sprawdzona strategia skutecznego inwestowania” autorstwa Burtona G. Malkiela.
Przydadzą się też kursy online dotyczące analizy technicznej i fundamentalnej. W pierwszym przypadku to nauka analizy wykresów cenowych, wskaźników technicznych i trendów rynkowych. Kursy na temat analizy technicznej dostępne są na TradingView oraz Investopedia.
Zaś analiza fundamentalna to zrozumienie technologii, zespołu, whitepapers i innych czynników wpływających na wartość kryptowaluty.
Nie masz czasu na powyższe? Decyzyjność w ruchach inwestycyjnych można zawsze oddać botom handlowym, co pozwala na odkrywanie i replikowanie popularnych strategii handlowych.
3
Praktyka i doświadczenie
Na tym etapie przydadzą się symulatory i konta demo. Niektóre giełdy kryptowalut oferują konta demo, które pozwalają na praktykę inwestowania bez ryzyka utraty prawdziwych środków. Oczywiście nie dają też zysku. Platformy takie jak Bitcoin Hero czy Altcoin Fantasy oferują również symulatory rynkowe, gdzie można ćwiczyć inwestowanie w kryptowaluty.
Specjaliści radzą, by przygodę z kryptowalutami rozpocząć od małych inwestycji. To daje praktyczne doświadczenie, a ewentualna utrata niewielkiej kwoty nie przynosi uszczerbku domowemu czy inwestycyjnemu budżetowi.
4
Dołączenie do społeczności
Wymiana doświadczeń z innymi inwestorami również jest nauką. Można to robić na forach i grupach dyskusyjnych – np. na Reddit, którego podfora r/cryptocurrency oraz r/bitcoin oferują wiele informacji i dyskusji na temat kryptowalut.
Wiele projektów kryptowalutowych posiada też grupy na Telegramie i Discordzie. Tam można uzyskać informacje i wsparcie od społeczności. Dla przykładu, dołączenie do grupy Binance Polish na Telegramie umożliwia nie tylko poznanie innych użytkowników giełdy i wymianę doświadczeń (bądź zwyczajnie najpierw wyciąganie wniosków z tego, co mówią inni użytkownicy), ale też nawiązanie kontaktu z lokalnym zespołem Binance i posiadanie najświeższych informacji o nowych produktach, funkcjach, czy ofertach specjalnych.
Dobrym pomysłem będzie też udział w konferencjach kryptowalutowych i lokalnych meetupach. Może pomóc w nawiązaniu kontaktów z innymi inwestorami oraz ekspertami.
5
Śledzenie aktualnych wydarzeń
Ponieważ cena kryptowalut jest podatna na zmiany wielu czynników, inwestor powinien być dobrze poinformowany. Najnowsze wiadomości, analizy i raporty rynkowe zapewnią serwisy CoinDesk, CoinTelegraph czy CryptoSlate.
Informacji można też szukać na Twitterze, Facebooku i innych platformach społecznościowych. Są tam profile ekspertów, analityków i projektów kryptowalutowych, które regularnie publikują informacje na temat kryptowalut.
6
Bezpieczeństwo
To podstawa funkcjonowania na rynku kryptowalut. Obejmuje naukę o przechowywaniu kryptowalut w portfelach sprzętowych (np. Ledger, Trezor) oraz o bezpiecznych praktykach online. Inwestor musi też sobie uświadamiać typowe oszustwa w świecie kryptowalut i wiedzieć, jak ich unikać. Tę wiedzę dostarczy m.in. blog i Akademia Binance.
6 kroków do świadomego inwestowania
Książki, kursy online